Nyáron is rengeteg tortúra éri bőrünket, főleg az érzékeny bőrűek vannak nagyobb veszélyben. A napsugárzás, a hőség és a fokozott izzadás előnytelen hatásai ellen jó, ha még a nyári utazásaink előtt felkészülünk. A naptej, napolaj vagy a napvédő krém mindenkor legyen kéznél a nyári szezonban. A lehető legoptimálisabb, ha állandóan tartunk magunknál egyet az előbb felsoroltakból, amit ha kell, rögtön bevethetünk a napsugárzás ellen.
Természetesen a napvédő krémek lehetnek kisebb méretűek, hogy könnyen el tudjuk tenni táskánkba. A káros UV sugárzás elleni fényoltalomra ne csak a vízparton gondoljunk, hanem egy hosszabb séta alkalmával a szabadban is, ráadásul a hűvösnek vélt erdei fák árnyékában is simán leéghetünk. Kiemelten jelentős, hogy az arcon kizárólag speciálisan erre a területre kifejlesztett napvédőt használjunk! Ezek nagyobbrészt kis mértékben zsíros, könnyedén felszívódó krémek, melyek magas, legalább 28-as faktorszámmal rendelkeznek.
Ne feledkezzünk meg a szemeink körüli érzékenyebb bőr védelméről sem, illetőleg ritkább haj esetén nélkülözhetetlen, hogy a fejbőrünket is megfelelően védjük a leégéstől. A csodás ajkaink védelmére is ügyeljünk: több fajta faktorszámú UV filtert tartalmazó ajakápolók közül válogathatunk, színezett vagy színtelen típusban egyaránt. Az UV-sugarak a hajunkat, fejbőrünket sem kímélik, így a rekkenő hőségben javasolt egy szellős nyári kalappal védekeznünk az ártalmas hatások ellen. A nyári szezonban részesítsük előnyben az UV-szűrőt is tartalmazó hajápoló szereket, válasszunk olajmentes készítményeket, így hajunk nem lesz zsíros kinézetű.
A sós tengervíz, sőt még a medencék vizének klórtartalma is könnyen szárazzá, töredezetté változtathatja hajunk struktúráját. A vízparton nyaralásunkor emiatt ügyeljünk arra, hogy a pancsolás, úszás után mindig zuhanyozzunk le, azonfelül hajunkat is jó alaposan mossuk át.
Esszenciális, hogy az elhalt hámsejteket még a nyári időszak előtt eltávolítsuk. Különösen a szezon kezdetén népszerű önbarnító krémek használata okozhat meglepő foltos barnaságot, a tikkadt hámsejtekben felszívódott krém ugyanis jóval sötétebb színt eredményezhet az adott területen. A mechanikai peeling során apró, kemény részecskék segítségével egyszerűen, dörzsöléssel távolítjuk el az elhalt hámsejteket. A kémiai peeling esetén alfa-hidroxi savakat használunk a bőr hámlasztásához, fiatalításához.
Ezek a kozmetikai kezelések ideális esetben azonban már inkább az őszi időszakban javasoltak, mivel a savas hámlasztás során a bőrt védő keratin réteget oldjuk. A bőr fokozott érzékenységével pedig nő a leégés veszélye. Kellemetlen szövődményként ilyenkor jelentkezhet még hiperpigmentáció, átmenetes barnulás, fokozódik a bőrzsábák kialakulásának esélye.
AHA kezelés után tehát kétségkívül szükség van megfelelő fényvédelemre és kerülni kell a napocskát, illetve a napozást is. Igazából a kémiai hámlasztás ezért csak ősztől végezhető, amikor az erőteljes napsütéses derült időszak már véget ért.
A Kozmetika Terápia folyamatosan tartós kozmetikai tippek és trükkök sorozatával kedveskedik aktuális és jövőbeli vendégeinek is, hogy bőrük a lehető legszebb lehessen egész nyáron! Az idei nyári jelszó: ápolt üde bőrrel, frissen a nyárba!
Fotók: pexels.com, pixabay.com